HOT Fitness - шаблон joomla Joomla

Carrera Blog

Çok Bilen Gözünden Fitness!

Başlığımız aslında başlıkta ki gibi çok bilenden değilde çok biliyormuş gibi yapanlar olsa daha güzel olurdu ama bu daha manidar sanırım. Gerek internette, gerek gittiğimiz spor salonlarında, sokaklarda, orada burada ne zaman spor, diyet vb. konular açılsa herkesin kendince fikirleri, bilgileri ve önerileri var. Kimisi ciddi şekilde makaleler okuyup bu işin ehli olanlar, kimisi de sadece kulaktan dolma bilgilerle yetinenler. Sizin bunlardan hangisine denk geldiğinizi bilemesem de burada yazdığım alt başlıkların birçoğunu duyduğunuza, uyguladığınıza, belki de tavsiye verdiğinize eminim. Gelin bu başlıkları çürütelim.

“SPORA GİDELİM YAĞLARIMIZI KASA ÇEVİRELİM”
Arkadaşlar o kadar madde arasından en başa bu başlığı koymak istedim. Maalesef halkımızın çoğu böyle yanlış bir kanıya sahip. Şişman olmanın bu sporda iyi bir şey olduğunu, spora gidince yağlarının zaten kaslara dönüşeceğini düşünüyor insanlar. Ama Allah aşkına, armut elmaya dönüşmez arkadaşlar. Yağ molekülünün yapı taşı ile kas molekülünün yapı taşı arasında dağlar kadar fark var. Sonuçta excel dosyasını pdf dosyasına çevirme işlemi değil bu. İşin doğrusu, önce yağlar yakılır; sonra kaslar inşaa edilir. Bu arada yeni başlayan arkadaşların kasları bir anda yüksek tempoda çalıştığı için yağ kaybedip kas kazanma bir süre aynı zamanda gerçekleşir. Bu sizi yanıltmasın, sadece 1-2 ay sürer.

DİYET YAPARKEN KARBONHİDRAT ALMAYALIM ÇÜNKÜ KÖTÜDÜR”
Bu görüş son yıllarda spor dünyasını sarmaya başladı. Özellikle lahmacun en sağlıklı besindir, aslanlar hep et yer kaslıdır, bakın ot yiyen ineklere hepsi şişman diyen bazı doktor ünvanlı kişiler bu mantığın yayılmasında büyük rol aldılar. Basit açıklayacağım: Karbonhidratlar kompleks ve basit olarak ikiye ayrılır. Basitler kötüdür. Örnek olarak çikolata , jelibon, küp şeker vs. saf glikoz kaynaklılar ve meyve şekeri fruktoz verilebilir. Ama meyve içerdiği vitamin nedeniyle tüketilmelidir. Fruktoz, glikoz kadar kötü değildir. Kompleks olarak da kan şekerini çabuk yükseltmeyen, vücuda uzun süreli enerji veren karbonhidratlar geçerlidir. Örnek olarak: bulgur, tahıllı ekmek, yulaf, ... İşte sağlıklı beslenmede bunlar tüketilmelidir. Ne kadar tüketeceğiniz diyet amacınıza ve antrenman yoğunluğunuza kalmış bir şey.

 

“DİYETTE YAĞLARI SIFIRLAYALIM ÇÜNKÜ ONLAR DA KÖTÜDÜR”
Bu da eskilere dayanan bir söylentiden başka hiç bir şey değil. Diyetisyenlerin yağları yerin dibine gömmesi akımının bir eseri. Ancak insanlar yağların vücut işlevleri için, hormonların düzenlenmesi için ne kadar önemli olduğunun farkında değiller. Her insan diyet amacına göre günlük bir miktar yağ tüketilmelidir. Tüketebileceğiniz sağlıklı yağlar: Çiğ badem, fındık, ceviz, zeytinyağı, avokado, balık yağı...

 

“KİLO VERMEM LAZIM BİR İKİ SAAT KARDİYO YAPAYIM.”
Spor salonlarında bu düşüncede çok fazla insan gördüm. Kişi antrenmana geliyor, 1-2 saat boyunca antrenman sonuna kadar kardiyo aletleri bölümünde kalıyor. Arkadaşlar sizin ne kadar yağ yakacağınızı temel olarak beslenme şekliniz belirler. 2 saatte yakabileceğin maksimum kalori bir ihtimal 800’ü bulabilir. Günlük alacağınız kalori miktarından 400 kalori eksik bırakırsanız her gün, sağlıklı kilo verebilirsiniz. Ama orada 800 kalori yakayım diye nabzınız olması gerekenden çok yüksek seviyelere ulaşıp vücut katabolik evreye giriyor; yani yağ yakayım derken bir o kadar da kas yakmaya başlıyorsunuz. Vücut ise aşırı yıkımda olduğu için kendini savunma moduna alıp yağları depolamaya başlıyor. Doğrusu için kardiyonuz 25 dakikayı geçmeden HIIT tarzında olsun (HIIT’e internetten bakabilirsiniz), yemeklerinizin de kalorisini sayın. Bu iş matematiktir.

 

“SPOR YAPIYPRUZ PROTEİNE ABANALIM”
Şimdi bu aslında kısmen doğru. Kilo vermek istiyorsanız veya fitness / body building ile meşgulseniz protein tüketiminiz sıradan insanlardan daha yüksek olmalı. Çünkü kendisi kasların yapı taşı ve sindirilirken vücudun daha fazla enerji harcamasını sağlıyor. Ancak ben karbonhidrat-yağ hepsini keseyim gece gündüz protein yiyeyim mantığına girmeyin. Kilonuzun 1,5-1,8 katı kadar (80 kg ise yaklaşık 130-150 gram) protein size yetecektir. Vücut geliştirmeciler biraz daha arttırabilir. Çok fazla tüketirseniz gut hastalığına davetiye çıkarabilirsiniz, veya karaciğer ve böbreği aşırı zorlayabilirsiniz. İnsan vücudu için en faydalı (aminoasit emilimi bakımından) proteinler: Yumurtabeyazı, hindi / tavuk göğsü, balık, kırmızı etler, baklagiller ve kuru yemişlerdir.

 

“YAĞ YAKICI KULLANALIM. KİLOLARI RAHAT RAHAT VERİRİZ.”
Baştan diyorum, piyasadaki yağ yakıcıların %98’i çöptür. Çoğunun etkisi placeboya dayalıdır. Onun yerine kullanacağınız maydanozlimon- greyfurt karışımı daha çok işe yarayacaktır. O yüzden yağ yakıcı alıp beslenmenizi düzene sokmazsanız hiçbiri işe yaramaz hatta kilo bile alabilirsiniz. Beslenmenizi kilo verme amaçlı düzenlerseniz de zaten yağ yakıcısız kilo verirsiniz. Almayın kısacası. Ha, bir de aranızda internette gördüğü, markasız, acayip haplardan almaya niyetli olan varsa kesinlikle vazgeçsin, onlar ölüm tehlikesi bile taşıyabilirler. Alacaksanız en azından bilinen kaliteli bir markadan alın.

 

“ÇOK ZAYIFIM ÖNÜME GELENİ YİYİP KİLO ALAYIM.”
Ektomorf vücut tipli (kilo alamayan) insanların genel kanısıdır. Daha doğrusu onlara verilen tavsiyeler genelde böyledir. Tabii ki de yanlıştır. Sırf kilo almak için şekerli, zararlı yağlı, hamur işi tarzı şeyler yerseniz tüm vücudu çelimsiz ama koskoca simit gibi göbeği olan, eski halinize şükrettirecek saçma bir şekle sokarsınız. Sağlıklı kilo için yukarıda yazdığım kompleks karbonhidratlardan, sağlıklı yağlardan ve proteinlerden yüklü miktarda tüketip ağırlık çalışın, kardiyodan bir süre uzak kalın.

 

“ÇOK KİLOLUYUM, AZ YİYEYİM DE KİLO VEREYİM.”
Bir önceki başlığın tam tersi. Toplumumuzda daha sık rastlanır. Kişide kaloriyi çok fazla azaltıp kilo verme niyeti vardır ama işler öyle yürümez. İlk birkaç gün vücuttaki su, bir miktarcık yağ ve kas verilir. Geriye kalan günlerde vücut bu kadar az kalori aldığı için kendini savunmaya alıp yağları depolar, bağışıklık sistemi zayıflar ve kişi ilk hastalıkta yatağa düşer. Sonra eskisi gibi yemeye başlayınca iyileşmek için, ilk halinden daha şişman olur. Doğrusu: Günlük kalorinizi hesaplayıp ondan 400-500 kalori azını yiyin.

 

“KADINLAR İÇİN : AĞIRLIK ÇALIŞMAYAYIM ERKEK GİBİ OLMAYAYIM.”
Bu yanlışa da değinmeden bırakamadım. kadınlar arasında böyle bir görüşün olması muhakkak ki internette / televizyonda gördükleri olimpik vücut geliştirmeci kadınlar. Onların çok kaslı ve düşük yağlı, erkeği andıran vücutlarını görünce soğuyorlar.

Ancak işin doğrusu şöyle: O gördüğünüz kadınlar o hale gelmek için erkeklik hormonu olan testosteron takviyesi alıp ona göre profesyonel bir şekilde beslenme ve antrenmanlarla çalışıyorlar. Ama sıradan, haftada 3 gün ağırlık çalışıp düzenli beslenen bir kadın sıkı ve dinç olan, iyi görünümlü bir vücuda sahip olacaktır. O yüzden ağırlıklardan köşe bucak kaçmanıza gerek yok.

 

“SPORU BIRAKINCA O KASLAR HEP SARKACAK”
Bu hem yaygın hem de çok sinir bozucu bir şey. Emin olun bunu herhangi bir sporcuya söylediğinizde o kişi içinden size küfrediyor. Olayın doğrusu şu: Sporu bırakınca vücut der ki, madem ben ağırlık kaldırmıyorum, vücudu zorlamıyorum, bu kaslara boşuna enerji ve kan götürüyorum ben enayi miyim kullanmadığım şeye kendimi yoruyorum, eriteyim bari. Böylece kaslar küçülür ama sarkmaz. Ancak çoğunluk sporu bırakıp diyeti de bırakınca ve kızartmaları, börekleri gömünce yağlanma oluşur ve insanlar da kas sarktı zanneder. Zannetmeyin.(Protein tozu kullansanız da sarkmaz)”Arnold’a bak, nasıl sarkmış.” derler. Arkadaşlar azcık insaf. Adam 70 yaşına gelmiş, metabolizma hızı tabana düşmüş ve hala birçok gençten iyi vücudu var. Lütfen bu adama laf atana kadar kahvehanelere gidip dedelerimizi, amcalarımızı kontrol ediniz.

Partnerlerimiz

BarçınFolkartİnteraktif Medya Ajansi

Kısaca Biz

Carrera efsanesi, 1950 yılında Pan-American Otobanı'nın Mexican bölümünde yapılan yarış kutlamasından sonra ‘’Carrera Panemerica’’ ismini alarak doğmuş, 1954 yılında da Hans Herrman’ın elde ettiği üçüncülükle bu başarı pistlere taşınmıştır. Yıllar içinde, araba ve moda başta olmak üzere birçok alanda yer alan "Carrera" markası, herkes için bir tutku haline gelmiştir.

Buralardayız

Bekliyoruz

Pazartesi
06:00 - 23:00
Salı
06:00 - 23:00
Çarşamba
06:00 - 23:00
Perşembe
06:00 - 23:00
Cuma
06:00 - 23:00
Cumartesi
08:00 - 22:00
Pazar
08:00 - 22:00

Instagram